Funkcjonowanie rodzin z grup ryzyka wystąpienia przemocy wobec dziecka – rozpoznawanie i wczesna interwencja.
Brak dostępnych terminów szkoleń. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.
Czas trwania:
8 godzin dydaktycznych (2 spotkania po 4 godziny)
I moduł: 23.03.2021 r. w godz. 7.45-11.00
II moduł: 30.03.2021 r. w godz. 7.45-11.00
Grupa docelowa:
Osoby wykonujące bezpośrednią pracę w rodzinach oraz pracujące z kontakcie z dzieckiem, m. in. nauczyciele, pracownicy socjalni, asystenci rodzin, kuratorzy rodzinni, policjanci dzielnicowi, pielęgniarki)
Cel:
Wzmocnienie umiejętności diagnozy wystąpienia ryzyka przemocy wobec dziecka w rodzinie
Planowanie działań interwencyjnych i pomocowych
Agenda:
- Przemoc w rodzinie – definicje, znamiona, charakterystyka funkcjonowania osób dorosłych.
- Wpływ alkoholizowania się rodziców na funkcjonowanie dzieci – charakterystyczne zachowania i sposoby radzenia sobie.
- Przemoc doświadczana przez dzieci – formy, objawy fizyczne, skutki behawioralne i psychiczne.
- Narzędzia pomocne w diagnozowaniu sytuacji dziecka doświadczającego przemocy.
- Procedura Niebieskie Karty – jako narzędzie interwencji i wspierania rodziny do zmiany.
- Działania interwencyjne i ich umocowanie prawne.
Uczestnik szkolenia nabędzie umiejętność analizowania sytuacji rodziny w kontekście obowiązującego prawa, z uwzględnieniem charakterystycznych zachowań opiekunów/osób dorosłych w rodzinie. Będzie rozumiał mechanizmy wpływające na dzieci, ich sposoby reagowania na trudności i przyjmowane postawy oraz możliwe do zaobserwowania sposoby reagowania na kryzys przemocy. Pozna i przyswoi objawy fizyczne oraz skutki behawioralne i psychiczne charakterystyczne dla formy przemocy doświadczanej przez dziecko. Zapozna się z narzędziami pomocnymi w diagnozie sytuacji dziecka i rodziny oraz pozna sposoby ich wykorzystywania. Nabędzie uporządkowaną strukturę w zakresie obowiązków służb w obszarze interwencji i metodycznej pracy z rodziną doświadczającą przemocy, będzie potrafił klasyfikować wagę problemów determinujących adekwatność działań pomocowych i interwencyjnych.
Koszt szkolenia: 130,00 złotych – jeden moduł, dwa moduły 220,00 złotych
Płatne po zakończeniu szkolenia i otrzymaniu faktury.
Uczestnicy szkolenia otrzymają komplet materiałów szkoleniowych i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia drogą elektroniczną
Prowadzący:
Zbigniew Piechocki – pracownik socjalny, psychoterapeuta w procesie certyfikacji, interwent kryzysowy, superwizor pracy socjalnej (certyfikat nr 20). Od blisko 40 lat związany z praktycznym pomaganiem w kryzysie. Aktualnie kierownik Sekcji Specjalistycznej Pomocy Rodzinie i Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku oraz kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Pomocy terapeutycznej i psychospołecznej udziela w prywatnym gabinecie oraz w Przychodni Specjalistycznej Multimed we Włocławku.
Ukończył pracę socjalną w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Korczaka. Jest absolwentem Studium Pomocy Psychologicznej oraz studentem Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie. Aktualne zainteresowania kieruje w stronę dialogu motywującego, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz terapii dialektyczno – behawioralnej.
Od wielu lat członek Zespołów Interdyscyplinarnych oraz praktyk pracy w grupach roboczych. W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadził liczne szkolenia i superwizje dla Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej w Toruniu i w Gdańsku oraz wielu Ośrodków Pomocy Społecznej, przygotował wiele Zespołów Interdyscyplinarnych oraz członków Grup Roboczych do praktycznego wykonywania zadań. Uczestnik międzynarodowego, pilotażowego projektu Erica z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec dzieci.
Autor Poradnika dla Zespołów Interdyscyplinarnych i Grup Roboczych (ROPS Toruń) oraz współautor Poradnika dla Kadr Pomocy Społecznej na Czas Epidemii (Stowarzyszenie Certyfikowanych Superwizorów Pracy Socjalnej). Posiada zgodę MRPiPS do prowadzenia zajęć w zakresie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny oraz praktyk superwizji pracy socjalnej.