Jak skutecznie pozyskać kandydatów na rodziny zastępcze w świetle zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Brak dostępnych terminów szkoleń. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.
Adresaci szkolenia: Grupą docelową są Dyrektorzy PCPR, pracownicy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz przedstawiciele władz samorządowych i organizacji pozarządowych.
Szkolenie odbędzie się w godzinach od 9:00 do 15:00 Warszawa
Zakres tematyczny:
- System pieczy zastępczej jako element pomocy dziecku, obowiązek ustawowy powiatu w zakresie umieszczania małych dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej.
- Podstawy prawne dot. naboru kandydatów na rodziny zastępcze.
- Pierwszy kontakt z kandydatami – o czym warto pamiętać?
- Kto jest odpowiedzialny, a kto może pomóc w pozyskaniu kandydatów na rodziny zastępcze?
- zadania powiatu w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej; diagnoza potrzeb powiatu dot. zapewnienia dzieciom opieki zastępczej,
- zadania gminy dot. zapobiegania umieszczeniom dzieci w pieczy zastępczej,
- prowadzenie naboru kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka; kompetencje i obowiązki organizatora pieczy zastępczej,
- organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze jako partnerzy organizatora pieczy zastępczej.
- Jak zainteresować społeczność lokalną promocją rodzicielstwa zastępczego?; włączanie środowisk rodzin zastępczych w akcje promocyjne.
- dobrze funkcjonująca rodzina zastępcza – najlepszą reklamą rodzicielstwa zastępczego; promocja pośrednia,
- współpraca z sądem rodzinnym,
- integracja i aktywizacja różnych środowisk- wspólne działania na rzecz pomocy dzieciom pozbawionym właściwej opieki rodzicielskiej.
- Skuteczna i profesjonalna kampania promocyjna.
- analiza tzw. ,,dobrych praktyk” dot. rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej,
- pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł,
- praktyczne rozwiązania dot. tworzenia nowych zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka,
- wymiana doświadczeń i pomysłów.
- Jak wzmacniać kompetencje i przeciwdziałać zjawisku wypalenia zawodowego rodziców zastępczych.
Efekty szkolenia:
Uczestnicy szkolenia wzmocnią swoje kompetencje zawodowe i społeczne poprzez zapoznanie się ze skutecznymi metodami pozyskiwania kandydatów na rodziny zastępcze, na przykładzie tzw. ,,dobrych praktyk ” które sama wdrażała oraz poprzez możliwość wymiany doświadczeń, zainspirowania się ciekawymi pomysłami, nowoczesnymi formami przekazu informacji i promocji rodzicielstwa zastępczego. Założeniem jest też przygotowanie się do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która umieszczanie wszystkich małych dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej bez dotychczasowych wyjątków.
Ogólną wytyczną sposobu prowadzenia szkolenia będzie kooperatywne uczenie się przy wykorzystaniu metod warsztatowych. Tylko niewielkie części szkolenia będą oparte o tradycyjne formy nauczania (wykład czy prezentacja). Wszystkie treści wynikające z przepisów prawa będą analizowane na przykładach w odniesieniu do tzw. ,,dobrych praktyk.” Do wiodących metod pracy z uczestnikami będą należeć metody aktywizujące, przede wszystkim: ćwiczenia, informacja zwrotna, dyskusja, pozytywne przeformułowanie oraz burza mózgów.
Koszt szkolenia : 360,00 złotych / osoba
W przypadku uczestniczenia kilku osób z danego Ośrodka koszt szkolenia drugiej osoby wynosi 280,00 złotych, każdej kolejnej 250,00złotych.
Cena obejmuje: materiały szkoleniowe, przerwę kawową oraz obiad.
W przypadku uczestniczenia 4 osób z ośrodka koszt wynosi 1.000,00 zł
Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia na zamówienie ośrodka – ośrodki mogą się łączyć.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na wypełnionym formularzu, który znajduje się w załączeniu na adres mailowy praxe@kvs.pl lub przez sekretariat PRAXE w godzinach 830 – 14 od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu : 604 589 592.
Prowadzący szkolenie: Pedagog, specjalistą II stopnia w zawodzie pracownik socjalny, socjoterapeuta, mediator rodzinny i szkoleniowiec z 28-letnim doświadczeniem pracyw pomocy i integracji społecznej. Ostatnie 7 lat zatrudniona na stanowisku kierowniczym w ośrodku pomocy społecznej, w którym wdrażała w życie ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej organizując, nadzorując i koordynując realizację zadań asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, specjalistów, psychologów, pedagogów i pracowników socjalnych. Ośrodek ten otrzymał wyróżnienie Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej za efektywność w rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej, w tym pozyskiwanie nowych kandydatów na rodziców zastępczych. Współzałożycielka i członek Zarządu Stowarzyszenia ,,Rodziniec”, którego głównym celem jest pomoc rodzinie i dziecku pozbawionemu właściwej opieki rodzicielskiej. Specjalizuje się w rozwoju systemu rodzinnej pieczy zastępczej, szkoleniu kandydatów na rodziny zastępcze, standaryzacji usług pomocy społecznej, pomocy w usamodzielnieniu pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej i ośrodków wychowawczych. Jest autorką i inicjatorką licznych projektów socjalnych na rzecz rodzin, dzieci i młodzieży a także aktywizacji środowiska lokalnego w rozwiązywaniu problemów społecznych.