Metodyczne wsparcie dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej – od pierwszego dnia do opuszczenia placówki
Brak dostępnych terminów szkoleń. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.
Szkolenie nastawione na przedstawienie praktycznej wiedzy i gotowych wzorów dokumentów niezbędnych w pracy wychowawców w instytucjonalnej pieczy zastępczej
Adresaci szkolenia: Pracownicy instytucjonalnej pieczy zastępczej, opiekunowie usamodzielnienia, inne osoby biorące udział we wsparciu dziecka będącego w pieczy zastępczej
Czas trwania szkolenia: 6 godzin – webinar
Tematyka szkolenia:
- Pogłębiona diagnoza trudnej sytuacji dziecka.
- Zasoby własne i środowiska; ograniczenia, przeszkody i możliwe problemy – analiza SWOT.
- Plan pomocy dziecku jako narzędzie efektywnego wsparcia dziecka i osób, które mają wpływ na rozwój tego dziecka.
- Wyznaczenie adekwatnych celów.
- Plan działania i jego aktualizacja.
- Współpraca z instytucjami i osobami mającymi wpływ na dziecko.
- Ocena realizacji Planu Pomocy Dziecku.
- Inna niezbędna dokumentacja
- Nawiązywanie kontaktu i współpracy z rodziną biologiczną.
- Radzenie sobie z postawami roszczeniowymi i agresywnymi ze strony rodziców i wychowanków.
- Schemat powrotu dziecka do rodziny biologicznej
Cele szkolenia:
Głównym celem jest efektywne wykorzystanie wsparcia dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej, które gwarantuje Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej a także inne obowiązujące w tym zakresie akty prawne.
Szkolenie ma na celu wesprzeć umiejętności uczestników w zakresie diagnozowania, formułowania i realizowania planów pomocy dziecku, aby mogli oni efektywnie korzystać z nich w procesie terapii i wychowania dziecka umieszczonego w pieczy.
Uczestnicy nabędą umiejętność wglądu w sytuację w rodzinę biologiczną i czynników zagrażających funkcjonowaniu rodziny. Nabędą wiedzę i doświadczenie w postępowaniu z rodziną biologiczną, jak ją motywować do wradzania zmian i działań zmierzających do powrotu dziecka do rodziny. Poznają metodyki w postępowaniu powrotu dziecka do rodziny biologicznej. Poznają działania i dokumentacji, które są niezbędne przy powrocie dziecka do rodziny biologicznej po stronie gminy i powiatu.
Forma zajęć:
Ogólną wytyczną prowadzenia zajęć będzie kooperatywne uczenie się przy wykorzystaniu metod warsztatowych. Części zajęć będzie prowadzona w formie wykładu przeplatanego dyskusją. Do wiodących metod pracy będą należeć metody aktywizujące, przede wszystkim: studium przypadku, ćwiczenia, dyskusja oraz praca w małych grupach. Uczestnicy utrzymają przykładową dokumentację: Planów Pomocy Dziecku, diagnozy, ocen okresowych, schematu pism do sądu.
Koszt szkolenia 250,00 złotych osoba. W przypadku uczestniczenia większej liczby osób z placówki cena do negocjacji.