NOWOSĆ: Standardy ochrony dzieci – wdrożenie „Ustawy Kamilka” w funkcjonowanie placówki, która wchodzi w życie z dniem 15.02.2024
W związku z rozpoczęciem obowiązania „Ustawy Kamilka” od 15.02.2024r. wszystkie placówki dla dzieci są obowiązane wprowadzić standardy chroniące dzieci do dnia 15 sierpnia bieżącego roku – proponujemy szkolenie, które to ułatwi wprowadzenie niezbędnych rozwiązań w domach dziecka i POW chroniących dzieci przed zagrożeniami.
Czas trwania: 9.00-13.30
Cele szkolenia:
Uczestnicy szkolenia zapoznają się ze zmianami w prawie dotyczącymi „Ustawy Kamilka”, Zapoznają się z rodzajami przemocy, które trzeba uwzględnić w standardach ochrony małoletnich. Zapoznają się ze schematem tworzenia „Standardów ochrony małoletnich”. Wypracują procedury dostosowane do specyfiki instytucji, które będą integralną częścią standardów. Wypracują ramy niezbędnej dokumentacji. Nauczą się stosować procedury zgodnie z narzuconymi normami prawnymi.
Program szkolenia:
• Aspekty prawne istotne w instytucjonalnej pieczy zastępczej wynikające z Ustawy o ochronie małoletnich
• Czym może być krzywdzenie dziecka – wypracowanie przykładów, które można uwzględnić w Polityce ochrony małoletnich
• Struktura Polityki ochrony dzieci – jak krok po kroku przejść proces tworzenia Polityki w instytucji
• Wypracowanie elementów dokumentu „Polityki ochrony małoletnich”
• Wdrażanie standardów ochrony dzieci
• Zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko
• Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych
• Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci
• Polityka ochrony dziecka w instytucji
• Personel – weryfikacja i zatrudnianie personelu; monitorowanie i edukacja personelu w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
• Procedury – wypracowanie procedur zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
• Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
• Funkcjonowanie standardów ochrony małoletnich w praktyce: praktyczne funkcjonowanie dokumentu w placówce, dostosowanie do dzieci dostępność dokumentu, odpowiedzialność wynikająca ze standardów, procedury interwencyjne, monitoring Polityki ochrony małoletnich.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej.
Prowadzący – psycholog, superwizor pieczy zastępczej, pedagog, trener, doradca zawodowy. Specjalizujący się w obszarze pieczy zastępczej, prowadząc liczne szkolenia i superwizje dla asystentów rodzin, koordynatorów pieczy zastępczej, organizatorów i pracowników instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej.
Specjalizujący się również w aktywizacji społeczno-zawodowej młodych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu: team-buildingu, motywacji, wyznaczania celów życiowych, komunikacji interpersonalnej, asertywności, zarządzania czasem, zarządzania stresem, zarządzania emocjami, redukcji agresji, psychologii reklamy i biznesu, szkoleń doradczo-zawodowych. Prowadzenie terapii DDA, uzależnień od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych, Internetu, zaburzeń seksualnych, zaburzeń odżywiania się, terapii rodzinnych. Od 2014 roku przeprowadził kilkadziesiąt szkoleń dla organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, asystentów rodzin, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych.
Prowadzi stałe superwizje dla organizatorów pieczy zastępczej i grupy wsparcia dla rodzin zastępczych.
Współpracuje z wieloma ośrodkami w obszarze wsparcia rodzin wieloproblemowych, matek samotnie wychowujących dzieci, młodych osób, które wymagają pomocy. Podlega stałej superwizji pana Piotra Domaradzkiego autora Podręczników: „Wsparcie dziecka w rodzinie i pieczy zastępczej” oraz „Superwizja pracy socjalnej”.